دوئل: دنا پلاس توربو در برابر پژو 207 صندوق دار ایرانی در مقابل ایرانیزه شده

بعد از عرضه این خودرو در بازار و درو کردن تمام رکوردهای فروش، در اتفاقی بیسابقه این خودرو با رای بسیار بالا ب

توسط مدیر سایت در 6 اردیبهشت 1402

بعد از عرضه این خودرو در بازار و درو کردن تمام رکوردهای فروش، در اتفاقی بیسابقه این خودرو با رای بسیار بالا بهعنوان بهترین خودرو سال اروپا برگزیده شد. همهمه در این حالت واقعاً هیجان انگیز است و شما می خواهید گردن او را تکان دهید تا صدای جیغ او را بشنوید. والا 0 که تا 100 405 حدود 14 هست . در آن زمان 405 خودرویی مدرن و جذاب بود که توانسته بود عنوان خودروی سال اروپا را نیز کسب کند. در قطعنامه 598، مسئله تعیین خودروی سواری با هماهنگی کامل سازمان و وزارتخانه مطرح شد که سازمان ملل آن را پذیرفت. در سال ۱۹۹۶ هم تولید نمونههای اسپرت ۹۸ و ۹۳ اسب بخاری متوقف شد. از سال 1369 مونتاژ و تولید انواع اتومبیلسواری پژو (ازجمله پژو 405 جی آل، پژو 405 جی آل ایکس 1580 و 2000 سیسی و پژو 405 جی آل ایکس اتوماتیک 2000 سیسی) در خطوط تولید سواری سازی به انجام رسیده است. در سال 1374 سواری پژو 405 در دو مدل دندهای و اتوماتیک با حجم موتور 2 لیتر، سواری پژو 205 مدل GR با حجم موتور 1360 سیسی به صورت محدود تولید شد. در نهایت پژو 206 در سال 1998 با تأخیر به بازار عرضه شد.

پژو 405 به لطف پذیرش قطعنامه 598 توسط سازمان ملل در سال 1367 با عقد قراردادی به مدت سه سال بین پژو و ایرانخودرو، وارد بازار خودرو ایران شد. برای اخذ تاییدیه نیز نمونه خیابانی آن با کیت بدنه و بالهای خاص عرضه شد که تنها اندکی بیش از 200 اسب بخار قدرت داشت. لنتهای بهکار رفته در صفحه کلاچ از جنس گرافیت هستند که ضمن مقاومت حرارتی بالا، قدرت اصطکاک بیشتری دارند و بههمین دلیل نیمکلاچ کردن با این خودرو کار دشواری است زیرا صفحه به محض نزدیک شدن به فلایویل، با آن کوپل شده و یک شتاب ناگهانی را ایجاد میکند.اکسل عقب استاندارد تیپ 5 بنا به دلایل مختلف از جمله ثبات بهتر خودرو و ترمزهای دیسکی، با نمونه بهکار رفته در RC تعویض شده است. فرشاد مقیمی افزود: تولید این محصول صرفا برای انجام تعهدات ادامه خواهد داشت و دیگر فروشی در مورد این خودرو نخواهیم داشت. سفینه فضایی که برای سایت زمین طراحی شده! در پایان دهه شصت بود که قرارداد واردات و مونتاژ پژو 405 بین ایرانخودرو و پژو منعقد شد. در این راستا، چندین کارخانه و شرکت تامینکننده در سراسر ایران تأسیس شد.

پس از این اظهارات مسئولان ایران خودرو اعلام کردند که برنامه توقف تولید این خودرو در دستور کار قرارداشته و حتی برخی از محصولات جایگزین پژو 405 نیز اعلام شد. در آن زمان سریعترین گونه 205 با پسوند GTi یکی از برترین هاچبکهای سریع جهان بود، با این حال حتی نمونه تقویت شده این خودرو برای رقابت با خودروهای فوق سریع رالی آن زمان کافی نبود. در پایان این دهه پژو پرشیا (پارس) نیز برپایه 405 و با نیم نگاهی به 406 و 605 برای بازار ایران طراحی و عرضه شد. به همین خاطر نمونههای قدرتمندی از جمله GTI برای کاربریهای شهری روانه بازار شد. مهمترین گونههای 405 عبارتاند از: GE, GL, GR, GLD, GRD, GLDt, GRDt, GTDt, GRi, Sri, GTX,GLX, Mi16, Mi16x4,STi, STdt و در کنار نمونههای کمتر شناختهشدهای همانند Hunter, Quasar, Caddywagon, لینک Style و Executive. در ابتدا سری GL این خودرو به بازار ایران عرضه شد که با استقبال چندانی مواجه نشد؛ اما دو رخداد 405 را به سوگولی بازار ایران بدل کرد. معیـار هایی نظیر شتاب ,در این خودرو ها نباید ملاک اصلی باشد ,زیرا تفاوت این خودرو ها با موتورهای تقریبا هم حجم درون درگ ,به اندازه ی چند خودرو مـی. تنها قسمت از 207 صندوق دار که بدون تغییر باقیمانده و ایران خودرو کوچکترین تغییراتی در ان ایجاد نکردند نمای جانبی خودرو است که شاهد همان فرم درب ها و شیشه ها هستیم.

توربو شارژر ها قدرت موتور را بدون آن کـه حجم و وزن آن زیـاد شود تقویت مـی کنند و این برترین خصوصیتی … اما خودروی مورد نظر ما در این مقاله دارای پیشرانه چهار سیلندر بنزینی 8 سوپاپ SOHC با حجم دقیق 1124 سیسی است که توانایی تولید نیرویی معادل 60 اسببخار در 6200 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 87.5 نیوتونمتر در 3800 دور در دقیقه را دارد. بدین ترتیب 405 به بهترین و لوکسترین خودروی مونتاژ ایران بدل شد. محصول 405 نیز طبق برنامه زمانبندی تعیین شده در تابستان از مدار تولید خارج خواهد شد. معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو سه محصول رانا، پارس و گروه سمند را جایگزین پژو 405 جی.ال.ایکس بنزینی دانست و گفت:بعد از پایان خرداد99، محصول405 جی.ال.ایکس دوگانه سوز طبق تقاضای تاکسیرانی، صرفا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور تولید خواهد شد. پژو 405 برای اولینبار در سال 1984 در فرانسه تولید شد. اگر بتوانید کتابهای اسطوره شناسی هزاران سال بعد را بخوانید، مطمئنا نام این خودرو را در آنها پیدا خواهید کرد.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد این لینک بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن