کشاورزان کلمبیایی با دیوید در برابر جالوت در برابر استخراج “استثمارگرانه” طلا می جنگند

[ad_1]

تقریباً پنج سال پیش، کشاورزان کوچک در کلمبیا در مبارزه برای حفاظت از زمین و قلمرو خود به پیروزی قابل توجهی دست یافتند. آنها به طور دسته جمعی به طرح های شرکت معدنی بین المللی AngloGold Ashanti برای استخراج طلا در منطقه کوهستانی Cajamarca Andes رای دادند.

این اقدام دیوید علیه جالوت با هدف حفاظت از یک منطقه منحصر به فرد از نظر زیست محیطی، توقف توسعه معدن در این منطقه و الهام بخشیدن به موجی از فعالیت ها برای محافظت از زمین در برابر منافع اقتصادی غارتگرانه بود.

اما مردم کاخامارکا دوباره در معرض تهدید هستند.

تنش های اقتصادی ریشه اعتراضات 2021

در سال 2021، موجی از اعتراضات گسترده توسط طبقه کارگر و جوامع روستایی در کلمبیا به عنوان بخشی از به اصطلاح “اعتصاب عمومی” – که منجر به حملات خشونت آمیز بعدی به معترضان توسط نیروهای امنیتی شد، وجود داشت.

ویویانا تاچا توضیح می‌دهد: «تظاهراتی که از سال 2019 در کلمبیا شاهد بودیم، با شدت بیشتری در سال 2021، ناشی از نارضایتی جوامع شهری و روستایی در مواجهه با نابرابری فزاینده مرتبط با منافع معدن و تجارت کشاورزی است.» ، فعال و وکیل اهل بوگوتا پایتخت کلمبیا.

«منافع اقتصادی موجود در سرزمین‌ها به دلیل پتانسیل معدنی که فقط به نفع شرکت‌ها و نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور است، مربوط به شرایط مالی ظریفی است که کشور در آن قرار دارد. این از فقیر شدن مردمی که امروز خواهان حقوق اولیه کار، مراقبت های بهداشتی، آموزش و یک سیستم مالیاتی عادلانه هستند، مشهود است.»

در شش سال گذشته، اخیراً با سازمان حقوق بشر، مرکز اجتماعی-حقوقی پارا لا دفاع سرزمینی Siembra – با حمایت موسسه خیریه CAFOD – Viviana برای محافظت از مردم و محیط زیست کلمبیا در برابر استثمار تلاش کرده است.

از جمله حمایت از مقاومت کمپسینوس ها (کشاورزان کوچک) در برابر طرح های استخراج طلا از قلمروشان.

صنایع معدنی باعث غصب زمین و خشونت می شود

بهره برداری از زمین و جوامع کلمبیا برای استخراج مواد معدنی ارزشمند، عمدتاً طلا، اساس اقتصاد استعماری اروپا را تشکیل داد. منابع معدنی به اروپا سفر کرد، در حالی که مردم محلی از زمین خود محروم شدند، مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.

اکنون این استثمار شرورانه تحت پوشش دیگری ادامه دارد. توافق بین مقامات دولتی، بازیگران شرکت ها و حتی گروه های مسلح به تسهیل تصرف مواد معدنی، فلزات و منابع انرژی در کلمبیا توسط شرکت های چند ملیتی کمک کرده است.

توافقنامه صلحی که بین دولت و گروه چریکی فارک در سال 2016 امضا شد، امیدی را برای پایان دادن به خشونت هایی که کلمبیا سال ها متحمل شده بود، ایجاد کرد. با این حال، قتل عام، شکنجه و ناپدید شدن اجباری به طور دسته جمعی ادامه دارد. این تا حدی به دلیل منافع تجاری است که به دنبال سود بردن از منابع طبیعی کلمبیا هستند، که حملاتی را به جوامع محلی، مردم محلی و جوامع آفریقایی تبار تحریک می کند.

همه گیری COVID-19 این پیشرفت را تشدید می کند. پسندیدن گزارش جدید CAFOD نشان می دهدعلیرغم تأثیرات منفی بر جوامعی که از تأثیر عمیق این بیماری همه گیر بر سلامت و معیشت خود رنج می برند، دولت هایی مانند کلمبیا به طور فزاینده ای سرمایه گذاری در صنایع استخراجی را به عنوان محرک بهبود اقتصادی در اولویت قرار می دهند.

طلای واقعی کاجامارکا

در سال 2017، شرکت چند ملیتی AngloGold Ashanti مستقر در آفریقای جنوبی، که در بورس اوراق بهادار لندن فهرست شده است، از کشف یک ذخیره عظیم طلا در Cajamarca خبر داد که قصد استخراج آن را دارد. این بزرگترین کشف طلا در کلمبیا در آن زمان بود. نام این سپرده را «لا کولوسا» گذاشتند.

این پروژه می‌تواند اثرات منفی قابل‌توجهی بر محیط‌زیست داشته باشد، به‌ویژه بر روی پاراموس در این منطقه – اکوسیستمی از تالاب‌ها در ارتفاعات بالا در آند. پاراموزها منبع حیاتی آب هستند، از گونه های گیاهی و جانوری بی شماری محافظت می کنند و به عنوان ذخیره کربن در خاک عمل می کنند – حفاظتی حیاتی در برابر تغییرات آب و هوایی.

کاجامارکا به عنوان کمد کشاورزی کلمبیا شناخته می شود. خاک‌های حاصلخیز آتشفشانی از طیف وسیعی از محصولات حمایت می‌کنند و این منطقه به‌خاطر تولید آراچاکا، ازگیل معروف آند، که رستوران‌های زنجیره‌ای ملی کرپ و وافل را تامین می‌کند، شناخته شده است. کشاورزان می گویند که این “طلای واقعی” کاجامارکا است.

بیش از نیمی از 20000 نفر ساکن کاخامارکا از روی زمین به عنوان دهقان زندگی می کنند. این پروژه خطر نابودی هویت این کمپسینوها را به همراه دارد که زندگی آنها به طور جدایی ناپذیری با زمین و سیستم کشاورزی دایره ای که از آنها و سایر کلمبیایی ها حمایت می کند، مرتبط است.

رابینسون مجیا، یک فعال محلی که با ویویانا کار می‌کند، گفت: «مردم اینجا افتخار می‌کنند و بسیار خوشحالند که آنچه در بشقابشان در هنگام ناهار است، در مزرعه‌هایشان کشت می‌شود.

“ارتباط آنها با زمین با نحوه تولید غذا مشخص می شود.”

مقاومت و پیروزی

سازمان‌های Campesino، سازمان‌های جوانان و گروه‌های ملی محیط‌زیست سال‌هاست که به طور خستگی‌ناپذیر علیه پروژه‌های معدنی در کلمبیا مبارزه می‌کنند.

در مارس 2017، علیرغم تلاش های Anglo-Gold Ashanti برای تعلیق رای، 98٪ از جمعیت به حمایت از منابع آب و رد معدن رای دادند – و این شرکت مجبور به تعلیق عملیات در کاجامارکا شد.

این اولین باری بود که خود شهروندان آن را «کنسولتا محبوب» خطاب کردند. این شرکت نسبت به تصمیم جامعه برای ادامه استخراج بی توجهی نشان داد.

ویویانا معتقد است که این پرونده بسیار مهم است: نه تنها به دلیل شیوه انقلابی که امضاهای جامعه محلی باعث ایجاد مشورت مردمی شد، بلکه به این دلیل که بسیار عمیق در هویت محلی و روحیه مقاومت ریشه دارد. این یک بار مانع از آن شد که استعمارگران اسپانیایی قرن‌ها پیش پایتخت خود را به سرزمینی تبدیل کنند.

«آنها کاجامارکا را قلمرو تسخیرناپذیر نامیدند: هیچکس نمی تواند وارد اینجا شود. بنابراین، اگر وابستگی Campesino به قلمرو و عشق آنها به تجارت خود را در نظر بگیریم، جای تعجب نیست که اگر یک پروژه معدنی ظهور کند که مستقیماً این موضوع را تهدید کند، مردم واکنش نشان دهند و واکنش نشان دهند.

دوباره در معرض تهدید

علیرغم مخالفت شدید مردم با فعالیت های معدنی و توافق الزام آور قانونی مبنی بر عدم استخراج معدن در این حوزه، اخیراً اتفاقات نگران کننده ای رخ داده است. در سال 2017، بیش از 68 درصد از قلمرو کاجامارکا دارای امتیاز معدن بود. تا سپتامبر، این رقم نزدیک به 30 درصد است، اما پنج درخواست جدید در دست بررسی است.

درخواست‌های جدید توسط شرکت‌های ناشناس ارسال شده‌اند، اما سازمان‌های کلمبیایی نشانه‌هایی از ارتباط احتمالی بین یکی از این شرکت‌ها و خود AngloGold Ashanti پیدا کرده‌اند.

این خبر تهدیدهای جدیدی را به خشونت و حمله به محیط بانانی که از سرزمین هایشان دفاع می کنند، به همراه دارد. از سال 2013، پنج فعال محلی معدن کشته شده اند و هیچ کس مسئول قتل آنها نیست.

مکانیسم مشاوره مردمی خود در معرض تهدید است، زیرا دادگاه های کلمبیا، تحت فشار دولت و تجارت، اقداماتی را انجام داده اند تا از پیروی سایر جوامع در مسیر کاجامارکا جلوگیری کنند – به جز فعالیت های معدنی که مجبور به مشاوره عمومی هستند.

قوانین بین المللی برای شرکت ها

بسیاری از فعالان استدلال می کنند که دولت کلمبیا باید از جرم انگاری و آزار و اذیت مردم کلمبیا دست بردارد – و در عوض از آنها در برابر منافع اقتصادی که قصد بهره برداری از زمین، آب و جنگل هایشان را دارند محافظت کند. با این حال، آنها همچنین اذعان می‌کنند که بسیاری از موتورها شرکت‌هایی در خارج از کشور هستند که مواد یا محصولاتی را از کلمبیا عرضه می‌کنند و از نقض حقوق بشر خارج از چشم بهره می‌برند.

تعدادی از کشورها مانند بریتانیا به اصول راهنمای سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر پیوسته اند. هدف این چارچوب جهانی 2011 این است که اطمینان حاصل شود که شرکت ها حقوق بشر را در عملیات یا زنجیره تامین خود نقض نمی کنند. اما این کار اصلاً بدون ارائه قوانینی برای پاسخگویی شرکت ها انجام شد.

CAFOD خواستار قانونی جدید برای جلوگیری از سوء استفاده شرکت‌ها در بریتانیا – مهم نیست که در کجا فعالیت می‌کنند. با قانون جدید حقوق بشر و بررسی های لازم که توسط اتحادیه اروپا در سال 2022 معرفی می شود، اقدام قاطع بریتانیا می تواند سابقه ای ایجاد کند و سایر دولت ها را تشویق کند که از آن پیروی کنند.

ویویانا گفت: «اگر پروژه معدن لا کولوسا ادامه یابد، این یک شکست برای دموکراسی در کلمبیا است و این به معنای پایان پروژه زندگی جامعه‌ای است که نسل‌ها را صرف ساختن قلمرو خود در اطراف اقتصاد کامپزینو کرده است و حاکمیت غذایی ما را تضمین می‌کند.» .

«اگر معدن ادامه پیدا کند، مردم کاخامارکا جان و زمین خود را به نفع شرکت و کسانی که این طلا را خریداری می کنند، فدا می کنند. مقررات الزام‌آوری که شرکت‌ها را در قبال سوء استفاده‌هایی که مرتکب می‌شوند مسئول می‌داند، برای جلوگیری از این امر ضروری است.»

رابینسون افزود: «در تولیما، مردم با شادی، با عشق، اما بالاتر از همه با شور و شوق از این کوه ها دفاع می کنند.

“ما نمی خواهیم شهید شویم – می خواهیم در جایی که زندگی می کنیم خوشحال باشیم.

لوئیز الدریج تحلیلگر پیشرو بخش خصوصی در CAFOD است.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter Wonmaniakusadasi escort