چگونه کووید یک عصر طلایی را برای فرهنگ ویلایی چک نوید داد


چند ماه پیش، ریچارد، استاد دانشگاه در شهر اولوموچ در شرق چک، پول را برای خرید یک کلبه کوچک در اعماق حومه شهر ترک کرد. پس از تولد اولین فرزندش، او و همسرش به دنبال مکانی آرام برای رفتن در آخر هفته بودند.

کووید و مشاغل پایدارتر عامل دیگری است. او گفت: «از آنجایی که اکنون سفر به خارج از کشور سخت‌تر است، می‌خواهیم زمان بیشتری را در اینجا بگذرانیم.

آنها تنها نیستند. دانا فیالووا، جغرافی‌دان اجتماعی در این ماه به Aktuálně گفت که خرید ویلاهای کوچک در این استان از زمان شروع همه‌گیری کووید-19 در جمهوری چک افزایش یافته است و «دوران جدیدی» از فرهنگ ویلا را ایجاد کرده است.

با این حال، این نگرانی را ایجاد کرده است که چک های معمولی اکنون ممکن است بیش از حد ارزیابی شوند. از آنجایی که قیمت ها در بازار املاک و مستغلات از ابتدای سال 2020 بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته است، فروش ویلاها تنها در 9 ماهه اول همان سال 12 درصد افزایش یافته است و ارزش آن تقریباً یک سوم افزایش یافته است. طبق مطالعه انجام شده توسط Reas، یک شرکت املاک محلی، در مقایسه با قیمت های سال 2019.

ویلاها در حومه شهر – اکثر کلبه های کوچک دو طبقه، با اتاق خواب زیر شیروانی و آشپزخانه کوچک در طبقه پایین، و همچنین یک قطعه زمین بزرگ – در جمهوری چک همه جا وجود دارند. در سال 2015، روزنامه لیدووکی تخمین زد که یک سوم خانوارها صاحب یک خانه هستند.

گزارش‌های دیگر می‌گویند از هر هفت یک نفر، اما از آنجایی که بیشتر دوستان و خانواده ویلاهای مشترک دارند، بخش بزرگ‌تری از جمعیت به سرپناه روستایی دسترسی دارند.

“بیشتر مردم سعی می کنند یا به خارج از شهر بروند و خانه خود را داشته باشند یا یک تعطیلات آخر هفته را به عنوان جایگزین داشته باشند. [cottage] ریچارد گفت که بیرون بروید و وقت خود را در طبیعت بگذرانید.

میراث کمونیستی؟

اگرچه این یک سنت است که قدمت آن به قرن‌ها قبل برمی‌گردد، اما داشتن یک ویلای روستایی واقعاً در دوران کمونیستی آغاز شد و از آن زمان به عنوان یکی از ویژگی‌های زندگی چک باقی مانده است.

اوندری زونتیچ، روزنامه نگار اهل اولوموچ می گوید: «ویلاها برای چک مهم هستند. او توضیح داد که معمولاً بسیاری از چک ها، به ویژه افراد مسن، در ماه های گرم سال به خانه های خود نقل مکان می کنند.

اما با شروع همه‌گیری کووید-19 و قرنطینه‌های سختگیرانه اعمال شده توسط مقامات در بیشتر سال‌های 2020 و 2021، زمانی که آزادی رفت و آمد در مناطق شهری به شدت محدود شد، چک‌ها را در استان آواره کرد.

کسانی که به آنها توصیه شده بود از خانه کار کنند متوجه شدند که می توانند این کار را در چوب ها انجام دهند. دیگر نیازی به حضور والدین در نزدیکی مدارسی که تعطیل شده بودند نبودند. نرخ بهره پایین باعث جذابیت بیشتر وام مسکن شده است.

ویلاها در روح ملی آنقدر جدایی ناپذیر هستند که چک ها حتی اسامی خاصی دارند، chataření و chaluparření برای توصیف کارهایی که یک فرد در کلبه انجام می دهد.

و مکالمه با چک ها در مورد تعطیلات آخر هفته آنها اغلب ممکن است در اصطلاحات گیر کند.

بین الف تفاوت وجود دارد ویلا و الف ویلازونتیک اشاره می کند.

اولین مورد معمولاً یک کلبه و باغ کوچک است که عمدتاً برای تفریحات آخر هفته مانند باغبانی و استراحت استفاده می شود. اکثر آنها برق و آب لوله کشی ندارند. توالت در فضای باز تقریباً قطعی است.

با این حال، دومی یک خانه کوچک تغییر یافته در حومه شهر است که اغلب می توان در تمام طول سال در آن زندگی کرد. همیشه ترجمه انگلیسی ویلاها، کلبه‌ها، کلبه‌ها و کلبه‌ها به ندرت تعدد و تنوع این املاک را تداعی می‌کند.

اما زونتیچ گفت، کاری که مردم در پناهگاه های خود انجام می دهند یکسان است – از پرورش سبزیجات گرفته تا نشستن در اطراف آتش.

فرهنگ ویلا

جمهوری چک در وسواس خود به کلبه های روستایی تنها نیست. آنها در بخش هایی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی محبوب هستند.

اما تاریخ چک منحصر به فرد است.

پائولینا برن مورخ در مقاله تأثیرگذار خود در سال 2002 می گوید فرهنگ ویلا قبل از فتح چکسلواکی آن زمان در سال 1948 توسط کمونیست ها بود، اما توسط سیاست های دولت سوسیالیستی شکل گرفت.

او گفت که تا دهه 1980، حدود یک سوم از صاحبان سرمایه پراگ دارای ویلا در حومه شهر بودند و یک چهارم دیگر به ویلا دسترسی داشتند.

یک مطالعه دولتی برای یک دهه نشان داد که مردم سالانه بین 100 تا 120 روز را در خانه دوم خود می گذرانند.

ولادیمیر کوسین مورخ در کتابی با عنوان مشکلات کمونیسم در سال 1982 تصویری معمولی از زندگی چک در آن زمان را توصیف می کند. فرار زودهنگام بعدازظهر جمعه با یک ماشین شخصی مملو از انبوهی از شنیسل شراب از قبل پخته شده، برای یک آخر هفته دور از همه چیز در یک ویلای روستایی خصوصی. Chatař (“صاحب چاتا”) یکی از محبوب ترین مجلات در دوران کمونیستی بود که در سال 1989 به پایان رسید. اشکودا، غول خودروسازی چک، آخرین مدل های خود را که در مقابل خانه های روستایی پارک شده بود در تبلیغات ارائه می کرد.

مانند بسیاری از تاریخ چک، رشد چیزی که برن آن را “فرهنگ چت” می نامد – همانطور که او می گوید “تفریح ​​روزافزون چک از تعطیلات طولانی آخر هفته در یک ویلای روستایی خصوصی”، نتیجه بهار پراگ است.

در سال 1968، رهبر کمونیست اصلاح طلب، الکساندر دوبچک، تلاش کرد کشور را آزاد کند، اما زمانی که نیروهای شوروی به چکسلواکی حمله کردند، سرنگون شد.

سپس مقامات جدید کمونیستی سیاستی به نام “عادی سازی” را اتخاذ کردند که هدف اصلی آن حمایت از مردم مطیع جمهوری چک بود.

گوستاو هوساک، که در سال 1969 رهبری حزب کمونیست را به دست گرفت، سرکوب را اینگونه توجیه کرد که اکثر چک ها کمتر به سیاست علاقه مند هستند. وی با بیان اینکه یک فرد عادی فقط می خواهد آرام زندگی کند، افزود: این حزب می خواهد یک زندگی آرام داشته باشد.

برن، مورخ، به انفجار “فرهنگ چت” اشاره می کند که در سال 1969 آغاز شد. اگرچه این با مخالفت آنها با مالکیت خصوصی و مادی گرایی در تضاد است، مقامات کمونیستی به طور نامحسوسی رشد مالکیت ویلاها را تشویق کردند و به چک ها اجازه دادند تا مصرف کننده، فردی خود را راضی کنند. خواسته ها به گونه ای که مستقیماً رژیم را به چالش نمی کشد.

برن نوشت: «بازنشستگی در آخر هفته در استان چکسلواکی – اگرچه قابل مقایسه با سفر به ایتالیا نیست – وعده داد که به طور منظم جوایزی را که کمونیسم و ​​کمونیست ها برای مدت طولانی وعده داده بودند، تحویل دهد.

در همان زمان، مقامات همچنین خوشحال بودند که “فرهنگ چت” به معنای شهرها در اکثر تعطیلات آخر هفته خالی است، در حالی که توده ها ممکن است برای ابراز احساسات سیاسی خود جمع شده باشند.

برن گفت: «فرهنگ چت به ظاهر می تواند یک فرار غیرسیاسی شده و با میانجیگری دولت فراهم کند.

“تجمل غیر قابل تصور”

دلیل دیگر اقتصادی بود. در سال‌های لیبرال‌تر دهه 1960، چک‌ها اجازه داشتند کاملا آزادانه به خارج از کشور سفر کنند، اما «عادی‌سازی» کار را دشوارتر کرد. با امتناع از تعطیلات در خارج از کشور، چک های بیشتری شروع به استراحت در خانه کردند. کریستینا آلدا، جامعه شناس، در مقاله ای که در سال 2020 منتشر شد، می نویسد: برخلاف اکثر بلوک شرق کمونیستی، “اقتصاد چک در دهه 1970 به خوبی توسعه یافت و استانداردهای زندگی تا دهه 1980 همچنان در حال افزایش بود.”

این بدان معناست که چک های معمولی می توانند یک ویلا، “تجمل غیرقابل تصور، نه فقط برای بسیاری از [the] شرق، بلکه غرب، “او افزود.

با این حال، “تجمل غیرقابل تصور” ممکن است در آینده باشد. Radim Maštalíř، کارشناس ارزیابی دارایی در ČSOB، یک بانک چک، گفت که افزایش شدید قیمت مسکن بر بازار کلبه به طور کلی، به ویژه در مجاورت شهرهای بزرگ تأثیر گذاشته است.

قیمت املاک در جمهوری چک در سه ماهه اول سال 2021 حدود 11.9 درصد افزایش یافت. بر اساس شاخص قیمت مسکن یورواستات، در سه ماهه دوم سال گذشته، پس از مجارستان، دومین رشد سریع در اروپا بود.

یک گزارش اخیر توسط Deloitte، یک شرکت مشاوره بین‌المللی، نشان داد که املاک در جمهوری چک دومین غیرقابل دسترس در اروپا در سال 2020 بوده است و به طور متوسط ​​12.2 حقوق ناخالص سالانه برای “مسکن استاندارد” هزینه دارد.

اما «فرهنگ چت» همیشه پایدار بوده است. پس از سقوط کمونیسم در سال 1989، زندگی این ویلا از بین رفت زیرا چک ها ترجیح می دادند تعطیلات خود را در خارج از کشور بگذرانند، به ویژه در اروپای غربی، جایی که قبلاً اجازه بازدید از آنجا را نداشتند.

فیالووا، جغرافی‌دان اجتماعی در این ماه در مصاحبه‌ای با رسانه‌های محلی گفت، اما افزایش مالکیت ویلاها پس از بحران اقتصادی 2008-2009 رخ داد، زمانی که اکثر چک‌ها پول کمتری را برای تعطیلات خارجی خرج کردند. همه گیری COVID-19 منجر به موج دیگری از مالکیت ویلا شده است.

هر روز هفته، Uncovering Europe یک داستان اروپایی را ارائه می دهد که فراتر از سرفصل ها است. برای دریافت هشدارهای روزانه و سایر اعلان های اخبار فوری، برنامه یورونیوز را دانلود کنید. در دستگاه های اپل و اندروید موجود است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر