مشکل روسیه با ناتو چیست و غرب چگونه باید واکنش نشان دهد؟


ماه‌هاست که زنگ خطر نگرانی‌های بین‌المللی را در مورد همه‌گیری به صدا در آورده است: تجمع گسترده نیروهای روسی در مرز اوکراین.

اطلاعات آمریکا هشدار داده است که روسیه ممکن است تهاجمی را تدارک ببیند. مسکو این موضوع را رد کرد، اما یک سری درخواست های خاص از سوی ناتو و ایالات متحده به دنبال داشت.

بسیاری می پرسند که قصد واقعی پوتین چیست؟ آیا بازدارنده کافی وجود دارد؟ و اگر روسیه حمله کند، آیا ناتو و غرب ظرفیت پاسخگویی قوی را دارند؟

این بحران وحدت غرب را زیر سوال برده است. او همچنین دو سال پس از آنکه رئیس‌جمهور مکرون این اتحاد نظامی فراآتلانتیک را «مرگ مغزی» نامید، توجه‌ها را به‌ویژه ناتو بازگرداند.

روسیه چه می خواهد؟

تنش بین روسیه و غرب از زمانی که ولادیمیر پوتین جنگ نیابتی خود را در شرق اوکراین آغاز کرد و کریمه را ضمیمه کرد، افزایش یافته است. در پاسخ، ناتو به کشورهایی که در برابر تجاوز روسیه آسیب پذیر هستند، نیروهای کمکی فرستاد.

در ماه دسامبر، مسکو خواسته های امنیتی خود را در دو سند مطرح کرد: پیشنهادی توافق با ایالات متحده، و یک توافق با ناتو.

در اصل، روسیه اکنون می‌خواهد تضمین کند که ناتو گسترش خود را به سمت شرق متوقف خواهد کرد، عضویت اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق را حذف خواهد کرد و استقرار نظامی خود را در اروپای مرکزی و شرقی کاهش خواهد داد.

پوتین قبلاً خواستار تنظیم مجدد شده است و می‌خواهد همه نیروهای ناتو خارج شوند. جفری ون اوردن از موسسه طلا برای استراتژی بین‌المللی در نشریه‌ای اخیر نوشت: در واقع، او می‌خواهد به رسمیت شناخته شود که این کشورها در حوزه نفوذ مسکو هستند. مقاله با نظر برای یورونیوز.

پوتین واقعاً چه می خواهد؟ او در حال آزمایش عزم غرب است. ون اوردن افزود: وی خواستار به رسمیت شناختن فتوحات خود در دونباس و کریمه، کنترل کامل سواحل آزوف، تسلط بر دریای سیاه و در نهایت، بازگشت اوکراین و سایر کشورها از بلوک شوروی سابق به مسکو است. ارتش و سخنگوی سابق دفاع محافظه کار در پارلمان اروپا.

فابریس پوتیه، تحلیلگر از راسموسن گلوبال، گفت: «این همان استراتژی را دنبال می کند که از سال 2014 از طریق روش های مختلف دنبال می کند. به یورونیوز گفت در ماه نوامبر، اضافه کرد که حمله نظامی روسیه به اوکراین امکان پذیر است.

با این حال، من فکر می کنم او در حال حاضر به آنچه می خواهد دست یافته است، یعنی اوکراین را ضعیف و نگران نگه دارد و همیشه این موضوع را بر سر حمایت غرب از اوکراین قرار دهد.

برخی از کارشناسان نیات روسیه را با تاکید بیشتری بیان کرده اند. برای مورخ فرانسوا تام، متخصص روسیه، خواسته های مسکو “اخاذی مستقیم” است.

او برای این سایت نوشت: “با خواندن مطبوعات غربی، فرد با این تصور مواجه می شود که هیچ اتفاقی نمی افتد. به نظر می رسد غربی ها نمی دانند که در خطر چیست. آنها فکر می کنند که فقط سرنوشت اوکراین تعیین می شود.” دفتر روسیه.

به طور خلاصه، روسیه بر ناتو فشار می آورد تا خودکشی کند و ایالات متحده به یک قدرت منطقه ای تقلیل یابد.

خواسته های روسیه از ناتو چقدر خطرناک است؟

در هفته اول ژانویه، ماهی که برخی می گویند برای اقدام نظامی روسیه آماده شده است، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل سابق ناتو آخرین خواسته های ولادیمیر پوتین را تشریح کرد.

ناتو، بله برای پولیتیکو می نویسد، باید رضایت مسکو را برای استقرار نیروها در اروپای مرکزی و شرقی جلب کند، از “هر گونه فعالیت نظامی” در اروپای شرقی، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی خودداری کند و تمام تمرینات ناتو در نزدیکی روسیه را به حالت تعلیق درآورد.

او گفت که مسکو همچنین درخواست تضمین کتبی مبنی بر عدم پیشنهاد عضویت اوکراین در ناتو و همچنین پیش نویس توافقنامه ای با ایالات متحده برای ممنوعیت استقرار نیروها در مناطقی مانند دریای بالتیک و دریای سیاه کرده است.

وی افزود: «آمریکا یا ناتو تحت هیچ شرایطی نباید متعهد به توسعه آینده، واقعی یا عملی شوند». رهبران ناتو در اوایل سال 2008 وعده عضویت آینده اوکراین و گرجستان را دادند.

راسموسن در ادامه مجموعه ای از موافقت نامه های بین المللی در مورد روابط ناتو و روسیه را فهرست کرد که مسکو اکنون در تلاش است از آنها صرف نظر کند. اینها شامل منشور OSCE برای امنیت اروپا در سال 1999 است که روسیه آن را امضا کرد. رئیس سابق ناتو افزود، این به دولت شرکت کننده این آزادی را می دهد که «ترتیبات امنیتی خود، از جمله موافقت نامه های اتحاد را انتخاب کند یا تغییر دهد».

«ناتو اتحاد صلح است. وی ادامه داد: او چیزی جز همکاری مسالمت آمیز با روسیه نمی خواهد. اما این همکاری با رفتار پوتین مختل شده است.

جودی دمپسی، سردبیر وبلاگ استراتژیک اروپا، برای Carnegie Europe می نویسد که اقدامات روسیه در درجه اول برای آزمایش ایالات متحده، ناتو و اروپا است.

آنها قرار است با بازگرداندن نفوذ نظامی و سیاسی روسیه قبل از سال 1989 در اوکراین، گرجستان و سایر کشورهای منطقه، دوران پس از جنگ سرد را معکوس کنند. آنها منعکس کننده برخورد خطرناک واقعیت های ژئوپلیتیکی و تاریخی هستند.”

ناتو چگونه باید به روسیه پاسخ دهد؟

پس از گفتگوی مشترک در اوایل ژانویه بین آنتونی بلینکن و همسایگان روسیه، بخارست نه در اروپای شرقی، وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد “نیاز به یک موضع متحد، آماده و مصمم ناتو برای دفاع جمعی از متفقین” صریح بود.

اعلام وزیر امور خارجه بر تعهد واشنگتن به “کاهش تنش از طریق بازدارندگی، دفاع و گفتگو” و همچنین “امنیت فراآتلانتیک و ماده 5 ناتو” تاکید کرد و بر اصل دفاع جمعی خود تاکید کرد.

پیتر دیکینسون، کارشناس اوکراین در شورای آتلانتیک، گفت: با این حال، در مورد اوکراین غیرعضو، “این محدود به آنچه که ناتو واقعاً می تواند روی میز بگذارد، محدود می شود.” به یورونیوز گفت در ماه دسامبر.

او گفت: “بدیهی است که اوکراین و روسیه می‌دانند که هیچ گزینه واقعی برای هرگونه دخالت نظامی از سوی ناتو وجود ندارد. بنابراین آنچه ما واقعاً در مورد آن صحبت می‌کنیم تحریم‌های اقتصادی و شاید برخی تحریم‌های سیاسی است.” که آنها باید به اندازه کافی قوی باشند. برای خنثی کردن هدف پوتین برای برقراری مجدد حاکمیت روسیه بر اوکراین.

جفری ون اوردن با اشاره به اینکه ناتو قول “حمایت سیاسی و عملی” از اوکراین را داده است، گفت: “ناتو اندکی از واکنش خود به تجاوز سرزمینی روسیه را نشان می دهد.” او خواستار “فشار مالی جدی، از جمله سقوط صادرات مهم گاز” و همچنین “تحریم های هدفمند” علیه بخش های مختلف اقتصادی روسیه شد.

او در مقاله ای برای یورونیوز افزود: گزینه های تشدید می تواند شامل محاصره کامل بانک های دولتی و آژانس های سرمایه گذاری بزرگ روسیه باشد.

آیا پوتین به اوکراین حمله خواهد کرد؟ آندرس فوگ راسموسن گفت: فقط او واقعاً می داند. اما اگر چنین شود، ما باید کمک نظامی قابل توجهی به اوکراین بفرستیم و تحریم های اقتصادی که اقتصاد روسیه را فلج می کند، از جمله لغو خط لوله گاز نورد استریم 2 را اجرا کنیم.

رئیس سابق ناتو پا را فراتر گذاشته و از ائتلاف نظامی خواسته است تا “بلوف پوتین را خطاب کند” و به وعده سال 2008 خود مبنی بر دادن “کرسی های سر میز ناتو” به گرجستان و اوکراین عمل کرد. او استدلال می کند که این امر به “وتوی واقعی” رهبر روسیه در مورد اهداف غربی این کشورها از طریق تحریک درگیری های سطح پایین در قلمرو آنها پایان می دهد.

راسموسن در پایان گفت: «ناتو نمی تواند در مورد بشکه سلاح مذاکره کند.

اروپا چقدر با ناتو متحد است؟

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا در 6 ژانویه به پارلمان گفت: «این حیاتی است که ناتو در دفع رفتار تهدیدآمیز روسیه متحد باشد و با هم ما باید روسیه را به تعهد دیرینه خود حفظ کنیم.» “هیچ پاداشی برای پرخاشگری وجود ندارد.”

چنین وحدتی در سال های اخیر وجود نداشته است. زمانی که در سال 2019 او ناتو را مرده مغزی خواندامانوئل مکرون این ائتلاف را به نداشتن یک استراتژی سیاسی روشن در جهان چندقطبی پس از جنگ سرد متهم کرد.

منتشر شده در پایان سال 2020، یک گزارش استراتژیک جدید “ناتو 2030تصدیق کرد که در گذشته اخیر پاسخ نظامی آن به دلیل تردید سیاسی تضعیف شده است. در آینده، انعطاف پذیری بیشتری را برای کشورهای عضو فراهم می کند، به عنوان مثال با اجازه دادن به کسانی که می خواهند نیرو بفرستند در ائتلافی از “.

با این حال، تنش ناتو با فرانسه ادامه یافت. این در ماه می سال گذشته اعلام شد پاریس مقاومت کرد یک طرح مالی مشترک در پاسخ به اتهامات ایالات متحده مبنی بر اینکه متحدان اروپایی به اندازه کافی کمک نمی کنند.

ناتو اخیراً آن را ستایش کرده است تعهد فرانسه و است قبول مسئولیت امسال به قدرت های عالی اتحاد. اما رئیس‌جمهور فرانسه نیز مدت‌هاست که نیاز به توانمندی دفاعی قوی‌تر اروپا را تشویق کرده و خواستار تشکیل ارتش اروپایی شده است.

تشریح اولویت های فرانسه ماکرون در جریان ریاست شش ماهه خود در اتحادیه اروپا در دسامبر، چشم انداز «خود مختاری استراتژیک اتحادیه اروپا» از جمله «دفاع اروپایی قوی تر و توانمندتر» را ترویج کرد که به امنیت فراآتلانتیک و جهانی کمک می کند و مکمل ناتو است.

بنا بر گزارش ها، فرانسه به این اهداف نسبت به اعلامیه تجدید شده در مورد همکاری ناتو و اتحادیه اروپا در حال آماده سازی اولویت داده است.

پیتر وال از سازمان جهانی‌سازی تغییریافته Attac ادعا می‌کند که آرزوهای اروپا برای افزایش خودمختاری نظامی غیرواقعی و نمونه‌ای از “تفکر مطلوب در بروکسل” است.

او در مورد American Left Review می نویسد واقعیت ژاکوبناین است که “ناتو، که در آن واشنگتن – در واقع یک رقیب ژئوپلیتیکی – آتش می زند، محدودیت های شدیدی را بر خودمختاری واقعی اعمال می کند”، و اضافه می کند که معاهده لیسبون اتحادیه اروپا بیان می کند که سیاست امنیتی و دفاعی کشورهای عضو باید “سازگار” باشد. آن ناتو

آیا روسیه برنده است؟

در آستانه مذاکرات ژانویه با ایالات متحده و ناتو در مورد امنیت اوکراین، مسکو بر طرف اتحادیه اروپا تاکید کرد – علیرغم اعتراضات دیپلمات ارشد بلوک.

اما چندین مفسر می گویند واقعیت این است که وقتی صحبت از روسیه می شود، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن با صداهای زیادی صحبت می کنند.

پیتر وال خاطرنشان می کند که اعضای اروپایی ناتو اغلب دارای منافع و وفاداری های متضادی هستند: “رقابت متقابل پیچیده برای دستاوردهای دفاعی، منافع امنیت ملی و تلاش ها برای ادغام فراملی هیچ پایانی قابل رویت نیست.”

در حالی که کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا در حال ترویج گفتگو با مسکو هستند، موضع کشورهای شرق مانند لهستان و کشورهای بالتیک آشکارا جنگ طلب تر است. اخیراً لهستان، لیتوانی و اوکراین خواستار تحریم های شدیدتر شد در برابر روسیه

جودی دمپسی از کارنگی اروپا می گوید که واکنش اروپا و ایالات متحده به خواسته های روسیه “یک سردرگمی در دست پوتین” بوده است. او افزود: قبل از مذاکرات ژانویه، “اتحاد فراآتلانتیک ضعیف ترین است. خطوط قرمز خود را شکسته است.”

جفری ون اوردن از موسسه طلایی استراتژی بین‌المللی می‌گوید نیاز به وحدت غرب ضروری است و «اوکراین به حمایت ملموس نیاز دارد».

پس از شکست در افغانستان، روسیه معتقد است که غرب روی پاهای عقب افتاده است و نمی‌خواهد درگیر یک وضعیت گیج کننده نظامی دیگر شود. بازدارندگی کارساز نخواهد بود مگر اینکه غرب عزم خود را نشان دهد. او به یورونیوز گفت: «او باید اختلافات داخلی خود را به حداقل برساند و با اتحاد و همبستگی در مورد اوکراین عمل کند.

وی افزود: برای اتحادیه اروپا، این به معنای کم اهمیت جلوه دادن هرگونه ایده جدایی از ایالات متحده یا بریتانیا در تعقیب ایده های خود مبنی بر “خود مختاری استراتژیک” و افزایش حمایت اقتصادی و سیاسی از اوکراین، از جمله افزایش قابلیت های نظامی است.”

هم اکنون ناتو و اتحادیه اروپا باید تلاش های مشترکی را برای مقابله با تجمع نظامی خطرناک روسیه در مرز با اوکراین نشان دهند.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر