مزدا 3 بهتر است یا رنو اسکالا؟درست است که صنعت خودروسازی جهان نگاه ویژه ای به خودروهای کراس اوور داشته و در سال های اخیر این شاسی بلندهای شهری به ویژه در ایران حسابی گرد و خاک کرده اند، اما نمی توان از جایگاه خودروهای هاچ بک نیز فارغ شد. خودروهایی که به دلیل یکی بودن کابین عقب با صندوق عقب به این نام معروف هستند. این خودروها نیز برای علاقه مندانشان گزینه های مناسبی بوده و گاهی کار یک شاسی بلند را انجام می دهند. هاچ بک¬ها جزء خودروهای کوچک شهری به حساب آمده که اغلب به نام خودروهای خانوادگی معروفند. از نمونه خوودروهای هاچ پک در ایران که اتفاقا طرفداران زیادی نیز دارند، رنو اسکالا است. البته رقیب این خودرو یعنی مزدا3 در دو تیپ سدان و هاچ بک عرضه می شود. این دو را چقدر می شناسید؟ در پایان این مقاله با این دو هاچ بک پر طرفدار و ویژگی های آن ها آشنا می شوید. اگر علاقه مند به این موضوعید تا پایان با ما همراه باشید.
معرفی دو خودرو
بیایید تا ابتدا با مزدا3 شروع کنیم. خودرویی از دیار سامورایی های پر تلاش که هر چیزی را به نحو احس خلق می¬کنند. از سال 2010 که نسل دوم آن وارد بازار شد، این هاچ بک پر عشوه که در کلاس خودروهای کامپکت بوده اغلب جوانان را به سمت خود جلب و با ویژگی های خاصش حسابی بازار فروشش را گرم کرده است. اما خودروهای ساخت کشور هنر و نوشیدنی چطور؟ فرانسوی ها در ساخت خودروهای خود نیز هم چنان جاه طلب هستند. بله رنو اسکالا آش دست آن¬هاست. این خودرو در واقع نسل سوم رنو مگان به حساب آمده که در سال 2009 به بازار جهانی از جمله ایران عرضه شد. اما این دو چه چیزی برای گفتن دارند؟! با هم خواهیم دید.
مقایسه طراحی دو خودرو

بیایید از طراحی داخلی شروع کنیم. راستش را بخواهید مزدا3 کابین تنگتری نسبت به اغلب کامپکت های هم رده خود دارد. این مشکل در کنار دید عقب کم و سواری سفت، سه نقطه ضعف آن به حساب می آیند. اما آنچه که طراحی ظاهری مزدا را به یک گزینه مطمئن تبدیل می کند، استایل چشم نواز آن به همراه هدلینگ چابک و مصرف کم است. در نسخه جدید مزدا3 می توان تغییرات را در سپر عقب، جلو پنجره مشخص تر و آینه های جانبی جمع و جور¬تر آن دید. در طرف مقابل رنو اسکالر قرار دارد که کابین راحت و زیبایش حسابی چشمگیر است. در نسخه فیس لیفت و جدید آن که مانیتوری در مرکز داشبورد به همراه ورودی های هوا در دو سمت پایین آن قرار دارد در کنار صندلی های جادارش کابینی زیبا را شکل داده اند ؛ درحالیکه طراحی خارجی نسخه جدید آن تغییر چندانی نکرده. چراغ¬های کشیده و لوگوی بزرگ رنو در وسط آنها به همراه چراغ¬های عقب بزرگ، ظاهر این خودرو را در حد متوسطی قرار داده است.

مقایسه فنی دو خودرو
مزدا 3 نیو دارای یک پیشرانه 4 سیلندری و 16 سوپاپه بوده که قادر است در 6 هزار و 500 دور در دقیقه 145 اسب بخار و همینطور در 4هزار دور در دقیقه 187 نیوتن متر گشتاور را تولید کند. حجم موتور این خودرو برابر با 2 هزار سی سی است. با جعبه دنده 5 سرعته از تیپ ترونیک می¬توان 210 کیلومتر سرعت را در یک ساعت تجربه کرد. مزدا3 قادر است که در 2/9 ثانیه از سرعت صفر با 100 برسد. در مقابل رو اسکالر قرار دارد که با حجم موتور و پیشرانه شبیه به مزدا3 در بازار وجود دارد؛ اما رنو اسکالر با این پیشرانه قادر است 143 اسب بخار انرژی را در 6000دور در دقیقه و و 195 نیوتن متر گشتاور را نیز در 37هزار و 50 دور در دقیقه تولید کند. جعبه دنده این خودرو از نوع CVT بوده که خودرو را قادر می سازد تا در 4/10 ثانیه از شتاب صفر به 100 رسیده و 195 کیلومتر سرعت را در یک ساعت تجربه کند.

مقایسه آپشن ها و تجهیزات امنیتی دو خودرو

اگر امنیت خودرو در هنگام رانندگی برای شما در اولویت است باید بدانید که مزدا 3 دارای سیستم های ترمز و پایداری DSC، EBD، ABS ترمز کمکی و سیستم کنترل لغزش خودرو(TRC) است؛ اما این تمام ماجرا نیست. اگر خدایی ناکرده دچار تصادف یا ضربه سهمگینی شوید مجموعا 6 ایربگ می¬تواند به صورت ایربگ¬های جلو، جانبی و پرده¬ای از وارد شدن ضربه به سر شما و سرنشین خودرو کمک کند. رنو اسکالر نیز از لحاظ امنیتی قابل اطمینان است. این خودرو نیز دارای سه سیستم ترمز ABS، EBA و ESP بوده که از این طریق کنترل راحت¬تری بر ماشین خواهید داشت. 6 ایربگ نیز در رنو اسکالر تعبیه شده تا امنیت جانی شمارا در زمان تصادفات تامین کند. خیلی از مردم این خودرو را صرفا به دلیل اروپایی بودن به خودروهای چینی ترجیح می¬دهند و این امر شاید به دلیل داشتن بالاترین امتیاز استاندارد اروپا 5 ستاره Euro Ncap باشد.
اگر فردی حساس در حین رانندگی هستید فعال شدن فلشرهای عقب هنگام ترمز ناگهانی، سنسور هشدار¬دهنده عقب، سیستم کمکی پارک، کروز کنترل و سیستم مدیریت پیمایش، خیالتان را در زمان رانندگی راحت کرده و نگاهی جامع از خودرو را تنها توسط آینه های جانبی برقی و نمایشگر روی داشبورد برای شما فراهم خواهد کرد. می¬توانید بدون لمس سوئیچ وارد خودرو شده، با استارت دکمه¬ای آن را روشن کرده و در حین رانندگی با فرمان برقی از صندلی¬های چرم که مجهز به ایزوفیکس و گرمکن هستند لذت ببرید. در طرف دیگر مزدای ژاپنیست که چیزی کم از رنو اسکالر نداشته و تمام آشپن¬های آن¬ها مشترک است. این خودرو با داشتن امکاناتی مثل قابلیت تعویض دنده دستی ، داشتن کیلومتر شمار اسپرت با قابلیت تنظیم نور و سیستم دو قفله یک سر و گردن از رنو بالاتر است. رانندگی با مزدا لذت بخش و با آرامش خاطر خواهد بود.

جمع بندی
دو خودروی هاچ بک مورد نظر در سال های گذشته تا حال جزء انتخاب های پر فروش اغلب مردم به ویژه در ایران بوده که رضایت خاطر آن ها را نیز به در پی داشته است. نمایندگی نگین خودرو نسخه رنو اسکالر فرانسوی را مونتاژ و به بازار عرضه می کند در حالیکه مزدا 3 توسط گروه بهمن در اختیار مردم قرار می گیرد. اینکه کدام یک به درد شما و خانواده تان می خورد امری نسبی و سلیقه ای است که نیازمند انتخاب درست و عاقلانه شماست. امیدواریم توانسته باشیم رنو اسکالا و مزدا 3 زیر ذره بین را به خوبی برای شما در این مقاله به تصویر کشیده باشیم.