بحران قزاقستان: رئیس‌جمهور می‌گوید پلیس برای پایان دادن به شورش‌ها می‌گوید «بدون هشدار برای کشتن شلیک کنید».


قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان روز جمعه گفت که به سازمان های مجری قانون اجازه می دهد تا “بدون هشدار” برای پایان دادن به شورش های پر هرج و مرج در این کشور تیراندازی کنند.

توکایف در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: “من دستور تیراندازی برای کشتن بدون هشدار دادم” و افزود که “تروریست ها به آسیب رساندن به اموال و استفاده از سلاح علیه شهروندان ادامه می دهند.”

او هرگونه گفتگو را رد کرد و متعهد شد که کسانی را که از آنها به عنوان “راهزنان مسلح” یاد می کند، “از بین ببرد” و مدعی شد که 20,000 نفر با “نقشه ای روشن” در شهر بزرگ آلماتی خشمگین هستند.

سخنرانی وی ساعاتی پس از آن صورت گرفت که وی در بیانیه ای گفت که “نظم قانون اساسی تا حد زیادی در همه مناطق برقرار شده است” و افزود که عملیات برای بازگرداندن نظم و قانون “تا نابودی کامل افراط گرایان” ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد، پایتخت اقتصادی قزاقستان، آلماتی، بعدازظهر پنجشنبه شاهد تیراندازی و انفجار بود که نیروهای پلیس پس از محاصره یک گروه حدود 200 نفری متوجه شلیک گلوله های واقعی شدند.

ارتش از جمله چتربازان روسی اعزامی از مسکو نیز تا بعدازظهر پنجشنبه پس از درخواست رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف از سازمان نظامی بین دولتی منطقه ای سازمان پیمان امنیت جمعی برای مداخله مستقر بودند.

ارتش کنترل فرودگاه اصلی را که قبلاً توسط معترضان تصرف شده بود، به دست گرفت. درگیری ها پنجشنبه شب در میدان اصلی آلماتی، که پی در پی توسط سربازان و صدها معترض در بیشتر روز اشغال شده بود، از سر گرفته شد.

ده ها معترض در اوایل روز پس از آنکه نارضایتی از قیمت بنزین در روز یکشنبه به گلوله برفی تبدیل شد، در بزرگترین تظاهرات قزاقستان از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی، کشته شدند.

خشم نسبت به تقریباً دوبرابر شدن قیمت بنزین افزایش یافته است، از جمله شکایات دیگر، از جمله شرایط نامناسب زندگی در برخی مناطق و 30 سال تحت رهبری یک حزب.

مقامات قزاقستان آمار تلفات موقت را تایید کرده اند.

«سلطنت عزیربک» سخنگوی پلیس به شبکه خبری دولتی خبر-24 گفت: «شب گذشته، نیروهای افراطی سعی کردند به ساختمان‌های اداری، اداره پلیس آلماتی و همچنین ادارات محلی و پاسگاه‌های پلیس یورش ببرند.

وی افزود: ده ها مهاجم از بین رفته و هویت آنها در حال مشخص شدن است.

عزیربک گفت که یک عملیات “ضد تروریستی” در یکی از مناطق آلماتی که در آن شورش ها شدیدتر بود، در جریان است.

مقامات شهری به خبر24 گفتند که بیش از 1000 نفر نیز در این اعتراضات زخمی شدند که 400 نفر در بیمارستان بستری و 62 نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند. 12 افسر مجری قانون نیز کشته و 353 تن دیگر زخمی شدند. حدود 2000 نفر دستگیر شدند.

مقامات همچنین می گویند که دست کم یکی از افسران پلیس کشته شده سر بریده پیدا شده است.

“تروریست های خارجی”

رئیس جمهور توکایف روز چهارشنبه از روسیه و متحدانش برای فرونشاندن ناآرامی های چند روز گذشته که به ادعای او توسط “تروریست های خارجی” حمایت می شوند، کمک خواست.

توکایف در تلویزیون دولتی گفت: «امروز از سران کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) خواستم به قزاقستان کمک کنند تا تهدید تروریستی را شکست دهد. آموزش عمیق. خارج از کشور “.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس سازمان پیمان امنیت جمعی، با این درخواست موافقت کرد و گفت بیانیه صبح پنجشنبه که «نیروهای حافظ صلح جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی» برای «مدت محدودی برای تثبیت و عادی سازی اوضاع در آن کشور» حضور خواهند داشت.

او گفت که این تصمیم به دلیل “تهدید امنیت ملی و حاکمیت قزاقستان ناشی از مداخله خارجی” بوده است.

کشورهای عضو CSTO شامل روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان هستند.

این ائتلاف گفت: «وظایف اصلی نیروهای حافظ صلح جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی حفاظت از تأسیسات مهم دولتی و نظامی، حمایت از نیروهای نظم و قانون جمهوری قزاقستان برای تثبیت وضعیت و بازگشت به حاکمیت قانون خواهد بود». . در یک بیانیه.

توکایف روز سه شنبه دولت را برکنار کرد و به مدت دو هفته حالت فوق العاده و منع آمد و شد عصر اعلام کرد.

با این حال، اعتراضات فروکش نکرد و پلیس سه شنبه شب و چهارشنبه از نارنجک های خیره کننده، گاز اشک آور و ماشین های آب پاش برای متفرق کردن معترضان در شهر جنوب شرقی آلماتی، پایتخت اقتصادی و فکری کشور استفاده کرد.

بنا به گزارش رسانه‌های قزاقستان، بنا به گزارش رسانه‌های قزاقستان، ساختمان اصلی اداری و اقامتگاه ریاست‌جمهوری شهر روز چهارشنبه در آتش سوخت و معترضان که بسیاری از آنها باتوم و سپر حمل می‌کردند، به داخل شعله‌ها رفتند.

تظاهرات در حدود ده شهر دیگر نیز گزارش شده است.

محدودیت قیمت سوخت و ممنوعیت صادرات مواد غذایی

معترضان شعارهای ضدحکومتی مانند «دولت استعفا» سر دادند. و “پیرمرد بیرون!” اشاره به رئیس جمهور سابق نورسلطان نظربایف، که به عنوان مربی برای رهبر فعلی قاسم جومارت توکایف و الباسی افتخاری یا “رهبر ملت” بسیار تاثیرگذار باقی مانده است.

دولت قزاقستان در ابتدا تلاش کرد تا با کاهش قیمت گاز طبیعی مایع (LNG) به 50 تنگه (0.1 یورو) در هر لیتر، از 120 در ابتدای سال، به معترضان اطمینان دهد.

این نشان دهنده افزایش قابل توجه در کشوری با حداقل دستمزد 42500 تنگه (98.7 یورو) در ماه است، اما این استراتژی اعتراضات را متوقف نکرده است.

منطقه Mangistau به LNG به عنوان منبع اصلی سوخت خودروها متکی است و هر گونه افزایش قیمت آن منجر به افزایش قیمت مواد غذایی می شود که از ابتدای همه گیری ویروس کرونا افزایش یافته است.

پس از آزادی دولت، علیهان اسماعیل اف، معاون نخست وزیر باید تا تشکیل کابینه جدید، نقش نخست وزیر موقت را برعهده بگیرد.

وب سایت نخست وزیر اعلام کرد که محدودیت 6 ماهه در قیمت سوخت روز پنجشنبه با هدف “ثبات کردن وضعیت اجتماعی-اقتصادی” معرفی شد.

صادرات برخی از انواع محصولات غذایی به منظور تثبیت قیمت ها نیز ممنوع است.

فرودگاه‌های آلماتی، شهرهای بزرگ آکتوبه و آکتائو و نورسلطان پایتخت این کشور روز پنجشنبه پس از لغو پروازهای یک روز قبل بسته شدند.

رسانه های مستقل به دلیل قطعی اینترنت از کار افتاده اند

به گفته رصدخانه اینترنت نت بلوکس، در میان اعتراضات، قزاقستان با یک “قطع اینترنت ملی” روبرو شده است.

نت‌بلاک در گزارشی افزود، این کشور روز سه‌شنبه نیز دچار «اختلال در اینترنت تلفن همراه» شد.

نت بلوکس گفت: «این حادثه احتمالا پوشش تشدید اعتراضات ضد دولتی را به شدت محدود می کند.

سرویس‌های پیام‌رسان محبوب واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال روز چهارشنبه در قزاقستان در دسترس نبودند، در حالی که به نظر می‌رسید وب‌سایت‌های دو رسانه مستقل نیز مسدود شده بودند.

علیسا رامازانووا، سخنگوی بانک مرکزی، با توجه به مشکلات موجود در عملکرد اینترنت، از تعلیق کلیه موسسات مالی در کشور خبر داد.

واکنش بین المللی چه بود؟

ایالات متحده گفته است که تحولات قزاقستان را که وزارت امور خارجه چهارشنبه شب در بیانیه ای به عنوان “شریکی ارزشمند” توصیف کرده است، از نزدیک دنبال می کند.

وی افزود: “ما اعمال خشونت آمیز و تخریب اموال را محکوم می کنیم و خواستار خویشتنداری از سوی مقامات و معترضان هستیم.” . خدمات.”

در این بیانیه آمده است: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای وضعیت فوق‌العاده بیابند».

در همین حال، روسیه خواستار “گفتگو” با وزیر امور خارجه شد و در بیانیه ای افزود که “از حل مسالمت آمیز همه مشکلات در چارچوب قانونی و قانون اساسی و از طریق گفت و گو حمایت می کند، نه از طریق شورش های خیابانی و نقض قوانین”.

قزاقستان برای روسیه به عنوان یک شریک اقتصادی بسیار مهم است و رئیس جمهور سابق متحد نزدیک رئیس جمهور ولادیمیر پوتین است.

سخنگوی نخست وزیر بوریس جانسون روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که لندن خواستار راه حلی مسالمت آمیز برای اعتراضات شده است: “ما نگران درگیری های خشونت آمیز هستیم و تحولات را از نزدیک دنبال می کنیم.”

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، از همه کشورهای درگیر در این بحران، از جمله روسیه و متحدانش در سازمان پیمان امنیت جمعی، خواست تا «اعتدال نشان دهند» و «گفتگو را آغاز کنند» و رویدادهای 24 ساعت گذشته را «بسیار نگران کننده» توصیف کرد.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اروپا، تاکید کرد که “حقوق و امنیت غیرنظامیان باید تضمین شود”.

او گفت: «کمک‌های نظامی خارجی خاطرات موقعیت‌هایی را زنده می‌کند که باید از آن اجتناب کرد،» و افزود که اتحادیه «آماده حمایت از مقابله با این بحران» است.

تمور عمروف، مشاور علمی در مرکز کارنگی مسکو، به یورونیوز گفت که این اعتراضات چیزی فراتر از قیمت سوخت است. او انتظار دارد تا زمانی که شورش ها از کنترل خارج نشوند، گفت و گو انجام شود.

عمروف توضیح داد: “اصلاحات ادامه خواهند داشت. در واقع، ما آنها را در چند سال گذشته دیده ایم. این روندی است که بدون اعتراضات اتفاق می افتاد، اما اکنون سرعت بیشتری خواهد گرفت و مقامات برای آنها تلاش بیشتری خواهند کرد.”

اما آنها تنها در صورتی امکان‌پذیر هستند که اعتراض‌ها از مرزی عبور نکنند که بالاتر از آن مقامات فکر کنند در بن بست قرار گرفته‌اند. و سپس شاهد خشونت خواهیم بود.»

قزاقستان یک کشور دموکراسی نیست، اما اگر رژیم قزاقستان را با سایر رژیم های آسیای مرکزی (مثلاً در ازبکستان، یا در تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان در حال تغییر) مقایسه کنیم، می بینیم که قزاقستان کم و بیش دموکراتیک است. کشورهای دیگر، “او نتیجه گرفت.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر