با جهادی های خودخوانده و رهبر ضد اپیلاسیون کرواسی آشنا شوید


او به سرعت به جاذبه اصلی اعتراضات اخیر علیه ماسک ها و واکسن ها در کرواسی تبدیل شد، که به تیتر ده ها هزار نفری تبدیل شد که در اواخر نوامبر در میدان اصلی یلاچیچ زاگرب تجمع کردند.

با ریش نمکی و فلفلی، چشمان آبی نافذ و صدایی پر رونق، جای تعجب نیست که مارکو فرانسیسکوویچ نمایش را دزدیده است.

با این حال، او معمولی‌ترین رهبر اعتراضات علیه کووید نیست، که با آماده شدن کشورهای اروپایی برای موج پنجم همه‌گیری و معرفی دور جدیدی از محاصره‌ها و اقدامات، مکررتر می‌شوند.

در یک کشور پرشور کاتولیک، که در آن حدود 87 درصد از جمعیت خود را مذهبی می‌دانند، فرانسیسکوویچ یک انتخاب خاص برای رهبر است.

نویسنده کتاب «جهاد کرواسی»، جهادی مارکو، که او را در فضای مجازی می شناسند، ادعا می کند که یک مسلمان محافظه کار معتقد است.

او اصرار دارد که تنها سیستمی که کرواسی را از شر نخبگان سیاسی و دیگر نخبگانی که کشور را اسیر نگه می‌دارند، رها می‌کند، نهاد شریعت است.

فرانسیسکوویچ می گوید جهادی که او در نظر دارد به هیچ وجه خشونت آمیز نخواهد بود. فرانسیسکوویچ در مصاحبه‌های متعدد خود که در سپرده‌های آنلاین مختلف یافت می‌شود، به صراحت بیان کرد که برای او، جهاد یک مبارزه داخلی یا “مبارزه برای بهبود خود” است.

در طول اعتراضات، او به سمت جمعیت بالای یک اتوبوس دو طبقه روی آورد، جمعیتی که اکثراً از کاتولیک های محافظه کار بودند که برخی از آنها پوسترهای مریم مقدس را حمل می کردند.

فرانسیسکوویچ پرسید: “نمی بینی چه چیزی در راه است؟” “آنها در شرف تعقیب ما هستند مانند خرگوش ها. می توانی نفس جانور را حس کنی، نزدیک است.”

من می خواهم با برادرانم از خودم دفاع کنم. بیشتر مردم به شما حسادت می کنند که چرا به زودی واکسینه نمی شوید. ما باید سازماندهی کنیم، اینجا و اکنون!» فرانسیسکوویچ، کهنه سرباز جنگ کرواسی 1991، بر شادی بسیاری اصرار داشت.

در آن شب، فراسیسکوویچ گروه زیادی از مردم را به مقر تلویزیون عمومی HRT هدایت کرد. او و پیروانش می خواستند وارد ساختمان شوند و اصرار داشتند که سردبیران به آنها اجازه دهند مردم کرواسی را مورد خطاب قرار دهند. پلیس از ورود آنها جلوگیری کرد و جمعیت به آرامی متفرق شدند.

فرانسیسکوویچ بازداشت شده است و اکنون با اتهامات تروریستی مواجه است. نه تروریسم مذهبی، بلکه فعالیت های تروریستی مربوط به تحریک جمعیت قبل و در روز تظاهرات.

فرانسیسکوویچ در اولین حضور خود در دادگاه پس از دستگیری، همین خط را تکرار کرد: فراخوان‌های جنگ، که او متهم است در آستانه اعتراضات آنلاین می‌کند، دعوت به خشونت نیست. «وقتی گفتم جنگ، منظورم جنگ رسانه ای و تبلیغاتی بود.

“من می خواستم به رسانه ها علاقه مند باشم. من خواستار یک جنگ تصویری و ایدئولوژیک که کاملاً مشروع است، هستم.

اما این امر رئیس جمهور را قانع نکرد و او از 3 ژانویه اقامت خود در زندان را برای یک ماه دیگر تمدید کرد. این جرقه تظاهراتی را در حمایت از فرانسیسکوویچ در مقابل زندان Remetinec برانگیخت و صدها نفر برای شعار دادن نام او تجمع کردند.

این اولین درام دادگاهی فرانسیسکوویچ نیست. در سال 2013، پس از یک سری اختلافات آنلاین با رانکو اوستوجیچ، وزیر کشور وقت، وی از نظر روانی ناتوان اعلام شد و به شش ماه درمان سلامت روان محکوم شد. وی به اتهام تهدید به مرگ و نگهداری غیرقانونی سلاح گرم دستگیر شد.

فرانسیسکوویچ این دوره را به کشف اسلام خود نسبت می دهد. در این میان، او قدرت خود را در سیاست امتحان کرده است، ناموفق برای کاندیداتوری در زاگرب است، و اکنون صاحب تعدادی از صفحات رسانه های اجتماعی ضد جهانی شدن، اروپایی ها و ضد واکسیناسیون است.

این، همراه با یک سری تظاهرات ضد واکسیناسیون که او در زادگاهش، زادار سازماندهی کرد، باعث شد که او توجه گروه بی‌اعتماد کووید و همچنین تعدادی از سیاستمداران پوپولیست راست افراطی مانند ائتلاف MOST و Domovinski pokret (“جنبش برای میهن”) که پایه اصلی تجمع شکاکان است.

حق سخت زمانی برنده می شود که شک غالب شود

داریو سپو، استاد جامعه شناسی و علوم سیاسی در دانشکده حقوق دانشگاه زاگرب، معتقد است که کاهش چند دهه اعتماد به موسسات کرواسی فضایی را برای واکسیست ها و نظریه پردازان توطئه ایجاد کرده است تا از بدبینی و پارانویا در جامعه استفاده کنند.

او گفت: «ترکیب اعتماد کم به نهادها، همراه با مدیریت نادرست مشروع همه‌گیری، منجر به ترکیبی از نارضایتی و ترس شده است که توسط پوپولیست‌ها و عوام فریب‌ها مسلح شده است.»

چپو گفت و فرانسیسکوویچ به عنوان مردی مفید بود که در میان جمعیت برجسته بود و آماده شنیدن رادیکال ترین نظرات همه بود.

«تا این اعتراضات هیچ کس جز در برخی وب سایت های مبهم نام او را نشنیده بود. ترکیبی از فقدان رهبری در اعتراضات و فضای پر شور در رسانه های اجتماعی باعث شده است که او به عنوان یک رهبر ظاهر شود.

چپو گفت که جامعه کرواسی، مانند بسیاری از کشورهای دیگر در جهان امروز، به شدت قطبی شده است. و مانند MOST – ائتلافی از محافظه‌کاران مذهبی جناح راست علیه نظام – از شکاف‌های فزاینده و خشم آشکاری که بخش‌های وسیعی از مردم احساس می‌کنند و متوجه کسانی که در قدرت هستند استفاده می‌کنند.

بر اساس نظرسنجی Ipsos در پایان سال، MOST از نوامبر 2 درصد برتری داشت و اکنون با مجموع 13 درصد در جایگاه سوم قرار دارد، درست پس از HDZ (36 درصد) و SDP با 16 درصد.

«بیشتر قبل از انتخابات گذشته از تمام آرای میانه رو پاک شد. بقیه اکنون محافظه کاران مذهبی و محافظه کاران ملی هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، زمین بازی آنها به میزان قابل توجهی محدود شده است و آنها اکنون می توانند تنها بر رای دهندگان راست، راست افراطی و راست ناسیونالیست تمرکز کنند.

“اولین چیزی که آنها روی آن تمرکز می کنند تمرکز بر راست نهادی است که سال ها تحت سلطه CDU بوده است، بنابراین آنها زمان زیادی را صرف برجسته کردن فساد در CDU می کنند. نکته دیگری که آنها روی آن تمرکز می کنند این است که نخبگان – که بد هستند – باید به حرف مردم و شهروندان – که ذاتاً خوب هستند گوش دهند.

چپو توضیح می‌دهد که در تحقیر نخبگان، جناح‌های محافظه‌کارتر جامعه حاضرند این واقعیت را نادیده بگیرند که توسط یک جهادگر ادعا شده رهبری می‌شوند – حتی اگر اسلام‌هراسی باشند.

“هر تلاشی برای درک کامل اقدامات ضد وکس کننده ها مانند تلاش برای باز کردن شطرنج سه بعدی است. او گفت: «آنها به دنبال یافتن ارتباط منطقی بین چیزها نیستند.

«آنها در زمان حال بی واسطه عمل می کنند و به اتفاقی که برایشان می افتد فورا واکنش نشان می دهند. آنها این مرد را شنیده اند – ممکن است بدانند که او ادعای جهادی دارد، ممکن است یا نه – اما برای اهداف آنها نظرات آنها را در مورد واکسن ها، شکاف های سبز و نخبگان سیاسی تکرار می کند.

چپو در پایان گفت: «فکر نمی‌کنم آن‌ها به اندازه کافی به تحلیل‌ها نگاه کنند تا متوجه این واقعیت شوند که آن مرد ادعای جهادی بودن را دارد و این چیزی است که آنها ممکن است با آن مخالف باشند».

به گفته آنا بناچیچ، روزنامه نگار معروف ترین سازمان حقیقت یاب کرواسی، فاکتوگراف، این ترس از اعتراضات بود که حزب راست میانه حاکم HDZ را بر آن داشت تا فرانسیسکوویچ را تروریست معرفی کند.

او گفت: «این صلاحیت یک شوخی است. دارند او را به شهادت می‌رسانند و این در درازمدت بیشتر ضرر دارد تا فایده.»

«فرانسیسکوویچ فقط یک کاریکاتور از طیف جناح راست ضد نظام است که ارتباط نزدیکی با تعصب مذهبی دارد. بناچیچ توضیح داد که این ربطی به اسلام ندارد.

اعتقاد ادعایی فرانسیسکوویچ تنها بخشی از داستان بزرگ‌تری است که او درباره خودش می‌گوید، از جمله داستان‌هایی درباره نحوه آشنایی او با اسناد فوق‌محرمانه عمویش، که گفته می‌شود برای اطلاعات یوگسلاوی کار می‌کرد، خانه والدینش، یا نحوه تحصیل او. در یک مدرسه سلطنتی نخبگان در استرالیا.

او در کتاب سال 2019 خود توضیح داد که چگونه تصمیم گرفت نمادی را که در پرچم‌های سیاه و سفید بدنام داعش استفاده شده بود، به دست آورد، زیرا “از سوی قدرت‌های جهانی که او را به آنجا رسانده‌اند مورد سوء استفاده قرار گرفته بود.”

اما مانند Chepo، Benacic معتقد است که ارتباط چندانی با اوباش ضد واکسیناسیون ندارد.

او گفت: «تظاهرات تعداد زیادی از مشتریان را به خود جذب کرده است. دلایل متعددی وجود دارد: اول، عدم درک اصول اولیه اپیدمیولوژی و نحوه عملکرد ویروس ها وجود دارد. سپس به اصطلاح انکار ضمنی وجود دارد – مردم از این اقدامات خوششان نمی آید، بنابراین تصمیم می گیرند که در وهله اول باور نکنند که ما مشکلی داریم.”

و پس از اینکه رهبران کرواسی در زمان اعلام استقلال این کشور در سال 1991 نتوانستند به وعده آینده بهتر عمل کنند، بناچیچ معتقد است تنها چیزی که مردم می توانند حول آن متحد شوند این است که هر کسی که از نخبگان متنفر است متحد آنها باشد – به ویژه در بحبوحه یک بیماری همه گیر مرگبار. .

او گفت: “شما سیستمی داشتید که بهداشت عمومی را توسعه داد، مراقبت های بهداشتی همگانی را معرفی کرد، استراحتگاه های بهداشتی را برای طبقه کارگر ایجاد کرد.”

حتی در آن زمان، 30 سال پس از استقلال، نووی زاگرب (منطقه پایتخت) هنوز بیمارستان خود را ندارد. خدمات بهداشتی تجاری شده و مشکل مالی خود شماست.»

“پس چگونه به سیستم مراقبت های بهداشتی اعتماد می کنید وقتی که در مورد اقداماتی تصمیم می گیرد که کل جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد، زمانی که سیستم هر از گاهی به شما نشان می دهد که انتظار می رود همه از خود مراقبت کنند؟”

هر روز هفته، Uncovering Europe یک داستان اروپایی را ارائه می دهد که فراتر از سرفصل ها است. برای دریافت هشدارهای روزانه و سایر اعلان های اخبار فوری، برنامه یورونیوز را دانلود کنید. در دستگاه های اپل و اندروید موجود است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
دانلود کتاب پزشکی

ایندکسر